Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta politica. Afișați toate postările

sâmbătă, 19 decembrie 2009

Ieri si azi in Timisoara...dupa in toata tara!



Uite ca sunt 20 de ani de la revolutie...
20 de ani de cand romanii au impuscat alti romani, de cand s-au pierdut persoane dragi...20 de ani de cand au curs lacrimi si au aparut sperante.
20 de ani de LIBERTATE
Pe 19 decembrie 1989, Elena Ceausescu ordona un nou atac asupra "rasculatilor" si transportarea in capitala a cadavrelor din ziua precedenta unde au fost incinerate la crematoriul capitalei. Cenusa ramasa a fost imprastiata intr-un canal... Merita femeia asta sa moara asa usor? INUMANA SI FARA RESPECT FATA DE ALTI OAMENI! Avand in vedere ca "isi iubea copii", a dat dovada de cruzime in cantitati industriale asa ca...nu mi-e mila, si-a meritat moartea.
Si totusi...In 20 de ani nu s-a reusit o schimbare atat de buna incat sa putem zice "traim bine si nu ne pasa"...Inaintam ca un melc iesit la promenada si, dupa cum arata Romania de azi, nu o sa fie schimbari rapide, melcul nu o sa mearga mai repede de atat.

luni, 14 decembrie 2009

S-a decis, IN SFARSIT!

In sfarsit s-au hotarat! Dupa ce s-au invinuit de fraudare, dupa ce s-au spurcat ca deh "voi sunteti mai hoti ca noi" si dupa ce au numarat din nou voturile declarate initial nule(care au fost oricum in favoarea lui Base,1269 el si 968 badea Geoana), Curtea Constitutionala a decis azi in favoarea validarii alegerilor.
In alta ordine de idei, de acum chiar avem un presedinte, legal.
Dupa ce s-a facut publica decizia asta, Geoana a iesit la rampa cu un discur relativ cuminte desi acum 7 zile striga sus si tare ca "alegerile au fost fraudate". Ma asteptam sa fie putin mai agresiv,dar s-a mai potolit. Sa inteleg ca la el scanteia dureaza 7 zile? Poi domnu Geoana daca ieseai presedinte te agitai 7 zile dupa care lasai "poporu" de izbeliste?
Iaca si stirea prin care e anuntata validarea, ca sa nu fiu acuzata ca sunt egoista si nu impart cu altii.

V-am pupat!

luni, 7 decembrie 2009

Romania a votat!


Dupa turul 1, ne-am ales cu cei doi candidati pentru cel mai moale scaun al tarii...Base si Geoana. Dupa 2 saptamani minunate de discursuri/ caricaturi/ afise/ acuzatii facute de PD-L isti PSD-istilor si invers a venit si Ziua in care Geoana a stat "cu stomacul in pioneze" asa cum afirma chiar el. Romanii au fost la urne...au votat...au plecat.
La 21:00, cand s-au inchis sectiile de votare Geoana s-a grabit sa declare ca a castigat, ba chiar sa topaie de bucurie pt asta. Basescu, pe de alta parte, ferm convins ca a cucerit pentru a 2-a oara "tronul" a inceput discursul in care isi anunta victoria cu 2 minute mai devreme. Dupa toate astea s-a asternut noapte cu incidente, cu scandari si cu sampanie in ambele tabere. In sfarsit, dimineata in jurul orei 09:00 BEC (Biroul Electoral Central) anunta ca Base are 50,43% din voturile romanilor iar Geoana 49,57%. Imediat dupa au inceput acuzatiile "Alegerile au fost fraudate! Am fost furati!".
Acum stau si ma intreb...daca procentul asta mititel care face diferenta intre cei 2 era in favoarea PSD mai veneau cu aceasta afirmatie? Cel mai sigur nu...ca doar ar fi castigat,dar asa...inca mai spera ca poate...cine stie... Ei bine...uite ca nu!
La 14:00 BEC anunta rezultatul oficial 50,33% pt Basescu si 49,66% Geoana. Asta nu face decat sa ma bucure, pentru ca DA, sunt anti PSD cu totul, pur si simplu nu-i plac, DELOC. Decat ei, mai bine Base(cu toate ca nu ma omor eu nici dupa el...dar mai avem persoane care sa ne reprezinte cu adevarat?Mai exista oameni pe care sa-i votam pentru ca sunt buni si nu fac doar sa minta frumos?)
PS: O chestie mititica pe care am auzit-o la TV si care m-a distrat: "Pentru Geoana si Ion, pregatiti un avion!" scandata de cei de la PD-L

joi, 21 mai 2009

Afis

Aleluiaa!!!!!!Am gasit,in sfarsit am gasit...dupa ce 2 zile am fugarit panourile publicitare prin oras am gasit imaginea asta tot pe tata Gugle...traiasca perioada de asteptare a cartilor in sala la BCU,uite asa dau eu de ce ma intereseaza.
Revenind la acest afis minunat prin natura lui,ca deh candidam la europarlamentare si noi....Nenii astia doi si-au tras o sfanta pozitie, deschisa teoretic...practic insa, nenea Vadim de ce tii manutele stranse acolo?Ce te nelinisteste nenea Vadim?Ascunzi ceva? Emotiile ti-au dictat postura asta cumva? Ioi....am descoperit ca te intimideaza Jiji care va sa zica...Bibe, bine...hai sa nu fiu rea si sa va apreciez zambetul,fortat de se vede de la o posta....da zambim monser ca doar suntem doua personaje sincere si curate care o sa-i maturam pe toti hotii aia din guvern...
Eu personal stau si ma gandesc acum daca chiar merita sa merg la vot pe 7 ale lui Iunie...O sa vad din nou ce am mai vazut si altadata...dupa alegeri o sa faca tot felul de aliante ciudate,de parteneriate Stanga-Dreapta...In cazul asta daca eu votez, sa zicem, cu dreapta si ea face parteneriat cu stanga...la ce sa mai votez?Oricum nu o sa ajunga In parlamentul Euro cine o sa vrem noi,ci cine o sa le dicteze lor parteneriatele...
Pana pe 7 ramane sa ma decid...

luni, 18 mai 2009

Vadim&Becali

Stiu ca e tarziu,ca 7 mai cand s-au facut anunturile oficiale a trecut de mult,dar,dom'le nu ma pot abtine(pentru ca eu abia azi am aflat). Nea Vadim si neica Jiji Becali candideaza impreuna pentru europarlamentare sub cel mai tare slogan pe care l-am auzit in campania asta: "Doi crestini si patrioti vor scapa tara de hoti" plus un slogan de rezerva ("Vreţi să scăpăm de canalii? Votaţi Vadim şi Becali" - asta-i gasit cu ajutorul lui tata Gugle).N-am gasit afisul da am sa-l vanez prin oras,il trag in poza si-l postez(iarasi o problema de abtinere).
Intrebarea si curiozitatea mea e urmatoarea:care hoti? Adicata nenii astia doi se considera perfecti? Ca dupa slogan eu cu cap'sorul meu saten cam asta inteleg,ca ei nu ar fi...ceea ce e o mare si gogonata minciuna. Daca ei pornesc de la ideea ca cei din politica sunt cu totii hoti,iar eu iau in calcul ca ei fac parte din politica...logica mea zice ca si ei sunt la fel(si logica mea functioneaza!)...a lor probabil zice altceva.
Si deh...dupa modelul "hai sa ne spurcam" s-au gandit nenii astia doi ca ar fi mai bine sa denigreze pe "hotii ceilalti", ca deh, sunt mai hoti ca noi.Asa ca pana la alegeri pot sa ma mai astept la alte murdarii publice si sa ma intreb ca si cetateanul turmentat:"Eu cu cine votez?"