Se afișează postările cu eticheta patriotism. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta patriotism. Afișați toate postările

sâmbătă, 19 decembrie 2009

Ieri si azi in Timisoara...dupa in toata tara!



Uite ca sunt 20 de ani de la revolutie...
20 de ani de cand romanii au impuscat alti romani, de cand s-au pierdut persoane dragi...20 de ani de cand au curs lacrimi si au aparut sperante.
20 de ani de LIBERTATE
Pe 19 decembrie 1989, Elena Ceausescu ordona un nou atac asupra "rasculatilor" si transportarea in capitala a cadavrelor din ziua precedenta unde au fost incinerate la crematoriul capitalei. Cenusa ramasa a fost imprastiata intr-un canal... Merita femeia asta sa moara asa usor? INUMANA SI FARA RESPECT FATA DE ALTI OAMENI! Avand in vedere ca "isi iubea copii", a dat dovada de cruzime in cantitati industriale asa ca...nu mi-e mila, si-a meritat moartea.
Si totusi...In 20 de ani nu s-a reusit o schimbare atat de buna incat sa putem zice "traim bine si nu ne pasa"...Inaintam ca un melc iesit la promenada si, dupa cum arata Romania de azi, nu o sa fie schimbari rapide, melcul nu o sa mearga mai repede de atat.

marți, 26 mai 2009

Cred ca am luat-o razna

Îmi tot sună de dimineaţă în cap "Am cravata mea sunt pionier, mă mândresc cu ea, sunt pionier..." şi "Treceti batalioane române Carpaţii, la arme cu...."Ori m-a lovit patriotismul ori m-a ajuns vreun blestem aruncat de clanul de furnici pe care l-am îndoliat ieri (n-am vrut...chiar s-a bagat sub piciorul meu furnicuţa aia).
Având în vedere ca am reuşit să nu mai caut prin toată casa după şerpi înainte de somn, mă bucur, cred ca am depăşit faza coşmarului din ultimele zile(victorie, uraaaaa!). Oricum, sunt razna, nici un om normal şi întreg la capăţână nu ar fi facut asta in fiecare seară. Asta m-a lecuit de dorinţa mea de întoarcere în timp, decât să mai visez încă odată, să trec prin toata paranoia cu verificările....mai bine înainte dragi tovarăşi, mereu înainte!
Salutări de la tovarăşă, să aveţi o zi de marţi superbă, fără alea 3 ceasuri rele(mama lor de ceasuri...de ce nu puteau fi orologii rele?) şi fără ghinioane.