Se afișează postările cu eticheta Romania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Romania. Afișați toate postările
sâmbătă, 19 decembrie 2009
Ieri si azi in Timisoara...dupa in toata tara!
Uite ca sunt 20 de ani de la revolutie...
20 de ani de cand romanii au impuscat alti romani, de cand s-au pierdut persoane dragi...20 de ani de cand au curs lacrimi si au aparut sperante.
20 de ani de LIBERTATE
Pe 19 decembrie 1989, Elena Ceausescu ordona un nou atac asupra "rasculatilor" si transportarea in capitala a cadavrelor din ziua precedenta unde au fost incinerate la crematoriul capitalei. Cenusa ramasa a fost imprastiata intr-un canal... Merita femeia asta sa moara asa usor? INUMANA SI FARA RESPECT FATA DE ALTI OAMENI! Avand in vedere ca "isi iubea copii", a dat dovada de cruzime in cantitati industriale asa ca...nu mi-e mila, si-a meritat moartea.
Si totusi...In 20 de ani nu s-a reusit o schimbare atat de buna incat sa putem zice "traim bine si nu ne pasa"...Inaintam ca un melc iesit la promenada si, dupa cum arata Romania de azi, nu o sa fie schimbari rapide, melcul nu o sa mearga mai repede de atat.
luni, 7 decembrie 2009
Romania a votat!
Dupa turul 1, ne-am ales cu cei doi candidati pentru cel mai moale scaun al tarii...Base si Geoana. Dupa 2 saptamani minunate de discursuri/ caricaturi/ afise/ acuzatii facute de PD-L isti PSD-istilor si invers a venit si Ziua in care Geoana a stat "cu stomacul in pioneze" asa cum afirma chiar el. Romanii au fost la urne...au votat...au plecat.
La 21:00, cand s-au inchis sectiile de votare Geoana s-a grabit sa declare ca a castigat, ba chiar sa topaie de bucurie pt asta. Basescu, pe de alta parte, ferm convins ca a cucerit pentru a 2-a oara "tronul" a inceput discursul in care isi anunta victoria cu 2 minute mai devreme. Dupa toate astea s-a asternut noapte cu incidente, cu scandari si cu sampanie in ambele tabere. In sfarsit, dimineata in jurul orei 09:00 BEC (Biroul Electoral Central) anunta ca Base are 50,43% din voturile romanilor iar Geoana 49,57%. Imediat dupa au inceput acuzatiile "Alegerile au fost fraudate! Am fost furati!".
Acum stau si ma intreb...daca procentul asta mititel care face diferenta intre cei 2 era in favoarea PSD mai veneau cu aceasta afirmatie? Cel mai sigur nu...ca doar ar fi castigat,dar asa...inca mai spera ca poate...cine stie... Ei bine...uite ca nu!
La 14:00 BEC anunta rezultatul oficial 50,33% pt Basescu si 49,66% Geoana. Asta nu face decat sa ma bucure, pentru ca DA, sunt anti PSD cu totul, pur si simplu nu-i plac, DELOC. Decat ei, mai bine Base(cu toate ca nu ma omor eu nici dupa el...dar mai avem persoane care sa ne reprezinte cu adevarat?Mai exista oameni pe care sa-i votam pentru ca sunt buni si nu fac doar sa minta frumos?)
PS: O chestie mititica pe care am auzit-o la TV si care m-a distrat: "Pentru Geoana si Ion, pregatiti un avion!" scandata de cei de la PD-L
Abonați-vă la:
Postări (Atom)