Se afișează postările cu eticheta Geoana. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Geoana. Afișați toate postările

luni, 14 decembrie 2009

S-a decis, IN SFARSIT!

In sfarsit s-au hotarat! Dupa ce s-au invinuit de fraudare, dupa ce s-au spurcat ca deh "voi sunteti mai hoti ca noi" si dupa ce au numarat din nou voturile declarate initial nule(care au fost oricum in favoarea lui Base,1269 el si 968 badea Geoana), Curtea Constitutionala a decis azi in favoarea validarii alegerilor.
In alta ordine de idei, de acum chiar avem un presedinte, legal.
Dupa ce s-a facut publica decizia asta, Geoana a iesit la rampa cu un discur relativ cuminte desi acum 7 zile striga sus si tare ca "alegerile au fost fraudate". Ma asteptam sa fie putin mai agresiv,dar s-a mai potolit. Sa inteleg ca la el scanteia dureaza 7 zile? Poi domnu Geoana daca ieseai presedinte te agitai 7 zile dupa care lasai "poporu" de izbeliste?
Iaca si stirea prin care e anuntata validarea, ca sa nu fiu acuzata ca sunt egoista si nu impart cu altii.

V-am pupat!

luni, 7 decembrie 2009

Romania a votat!


Dupa turul 1, ne-am ales cu cei doi candidati pentru cel mai moale scaun al tarii...Base si Geoana. Dupa 2 saptamani minunate de discursuri/ caricaturi/ afise/ acuzatii facute de PD-L isti PSD-istilor si invers a venit si Ziua in care Geoana a stat "cu stomacul in pioneze" asa cum afirma chiar el. Romanii au fost la urne...au votat...au plecat.
La 21:00, cand s-au inchis sectiile de votare Geoana s-a grabit sa declare ca a castigat, ba chiar sa topaie de bucurie pt asta. Basescu, pe de alta parte, ferm convins ca a cucerit pentru a 2-a oara "tronul" a inceput discursul in care isi anunta victoria cu 2 minute mai devreme. Dupa toate astea s-a asternut noapte cu incidente, cu scandari si cu sampanie in ambele tabere. In sfarsit, dimineata in jurul orei 09:00 BEC (Biroul Electoral Central) anunta ca Base are 50,43% din voturile romanilor iar Geoana 49,57%. Imediat dupa au inceput acuzatiile "Alegerile au fost fraudate! Am fost furati!".
Acum stau si ma intreb...daca procentul asta mititel care face diferenta intre cei 2 era in favoarea PSD mai veneau cu aceasta afirmatie? Cel mai sigur nu...ca doar ar fi castigat,dar asa...inca mai spera ca poate...cine stie... Ei bine...uite ca nu!
La 14:00 BEC anunta rezultatul oficial 50,33% pt Basescu si 49,66% Geoana. Asta nu face decat sa ma bucure, pentru ca DA, sunt anti PSD cu totul, pur si simplu nu-i plac, DELOC. Decat ei, mai bine Base(cu toate ca nu ma omor eu nici dupa el...dar mai avem persoane care sa ne reprezinte cu adevarat?Mai exista oameni pe care sa-i votam pentru ca sunt buni si nu fac doar sa minta frumos?)
PS: O chestie mititica pe care am auzit-o la TV si care m-a distrat: "Pentru Geoana si Ion, pregatiti un avion!" scandata de cei de la PD-L