marți, 15 martie 2011

De ce...?!


Deci text scris pe un scaun la 5:45 AM postat cu ceva intarziere…dar n am vrut sa mi pierd inspiratia.

Eu si ceva oameni intr-o sala de asteptare…chestie care a dus la urmatoarea intrebare. Ce asteapta de regula oamenii cand sunt pusi intr-o pozitie de gen? Ce reprezinta sala de asteptare pentru multi dintre noi? Asteptam…Dar ce asteptam? De regula salile inseamna suspans, plictiseala, griji, moleseala si mii de ganduri cu “nu trece timpul asta mai repede”. Si ajung din nou la timp…de ce ne dorim cu atata ardoare ca timpul sa treaca cat mai repede dar, cand suntem pusi in fata faptului implinit, regretam ca am pierdut timp. Si totusi am pierdut timp pentru ca am dorit sa pierdem timp, am pierdut pentru ca ne-am dorit si pentru ca ne-am rugat ca el sa treaca mai repede. Sarim cu usurinta peste timp, nu dam importanta ca el trece, dar oare suntem constienti ca el trece si ca-l vom regret intr-o zi?

De ce ne grabim viata? De ce ne rugam ca timpul sa treaca pe langa noi cand avem probleme? De ce nu luam din timp si din probleme partea aceea buna(pentru ca da, EXISTA o parte buna), de ce nu suntem capabil sa ne focalizam atentia si asupra invatamintelor pe care le putem trage din orice experienta? De ce? Acum pot sa pariez pe capul meu ca lumea din sala asta vrea ca timpul sa treaca cat mai repede si sa se deschida usile spre o alta lume. Lume care poate parea roz si atragatoare din spatele usilor inchise, dar unde, de fapt, NU UMBLA CAINII CU COVRIGI IN COADA! Si totusi ne-o dorim.

Va pup…asteptam sa se deschida usile….

sâmbătă, 12 martie 2011

I am INVINCIBLE



Pentru toate femeile puternice

Femei vs. barbati


De cateva zile am o nelamurire. De unde atata razboi intre sexe? De ce toata lumea afirma ca e greu sa intelegi sexul opus? In fond suntem toti oameni cu nevoi...diferite.
Sa luam afirmatia celebra "Barbatii vin de pe marte, femeile de pe Venus"...pana si asta e doar o chestie care demonstreaza ca suntem oameni cu nevoi diferite. Da, venim de pe planete diferite, asta nu inseamna ca nu suntem TOTI persoane. Totul se rezuma la nevoi. Si atunci de unde tot razboiul? Vrei sa ai o femeie fericita? Simplu! Nu o contrazi cand are draci, nu o sa rezolvi nimic. Asteapta pana se calmeaza si incearca o discutie normala. Esti nervoasa? Nu-ti descarca dracii pe primul om pe care-l intalnesti, mai ales daca nu e el vinovatul. Vrei un barbat fericit? Pffff...aici e si mai simplu. Da-i ce vrea si ai rezolvat problema. Sex, bere, iesiri cu baietii? DA! Sunt normale!
Asa cum avem noi nevoie de o barfa intre fete au nevoie si ei de o bere cu baietii. Pauzele si spatiul personal trebuie sa fie respectate pentru a avea persoane fericite.
Si de ce ne plangem ca suntem femei si suntem slabe? Pe naiba!!!! Bah suntem puternice! Ati inteles suntem puternice si avem o caruta de atuuri, treaba e ca nu stim sa le folosim tot timpul. Asa ca data viitoare cand cineva iti spune ca esti femeie si nu esti puternica contrazi-l, nu e adevarat! Esti femeie si esti puternica. Iar pentru barbati: nu traiti cu impresia ca o femeie nu poate suporta la fel de mult cat puteti voi, suntem puternice!

Asa....lamentarile cu privire la cat de puternic e "sexul tare" vor fi interzise la acest post. Vreau ca fetele care ajung aici sa inteleaga ca sunt fortoase, iar barbatii sa priceapa ca or fi ei numiti "sexul tare" dar e doar un mit pe care eu una nu-l cred. E doar o prejudecata...cine vrea sa ia de buna o chestie gandita de altcineva inainte e liber sa o faca, dar oare nu aveti suficienti neuroni incat sa va faceti propiile idei si sa nu veniti cu chestiile preconcepute ca "sunt barbat sunt tare/ sunt femeie sunt slaba"?
Astept feed-back-uri

joi, 3 februarie 2011

Back...

Cred ca imbatranesc...de fapt sunt sigura de asta. Tocmai am trecut de renumina si binecunoscuta sesiune/stresiune (cum preferati) si m-am trezit ca sunt mai obosita ca niciodata.

Deci e clar, imbatranesc!

De acum urmeaza cateva zile in care eu ma crizez din cauza asta, pe bune!

Fuck, sunt asa o baba! Gata...ma duc sa ma impusc, cine-mi face cadou (hai ca tot se apropie ziua mea) un pistol cu gloante oarbe? Sa fim seriosi, doar imbatranesc, asta nu inseamna ca vreau sa mor...

marți, 9 noiembrie 2010

Cand esti prost...esti prost pana la capat


Daca esti prost...esti prost. Sa luam un exemplu clar, colega de apartament. O anunt ca plec in cosmos cu satelitu pentru ca nu-mi mai place aici,pana mea conditii de rahat, figuri, crivatul in camera pe sub usi etc....si cum vine iarna nu multumesc, vreau sa plec ca tin la mine. Buuuun si boooom, mai ales boom. A sarit in sus, la propriu, si a inceput sa urle ca nebuna ca de ce, ca trebuia sa-i zic cu o luna inainte(aaaaa, stii tanti,mai sunt 3 saptamani). Brusc s-a stricat masina de spalat, asta a fost tare...daca plec nu mai am voie sa o folosesc, ca se uzeaza si ea nu-si permite luxu asta. Brusc nu mai am voie sa fac nimic fara sa cer voie...daca vreau ceva sa o anunt, ca ea nu vrea sa fie deranjata cu nimic.

Femeie!!!! Daca esti proasta plateste o taxa. Daca duci lipsa de hormoni cumpara-i sau fa sex. De fapt de ce ma mir....e dintr-o parte a tarii unde se zice ca s-a rasturnat caruta cu prosti. Doar ca ea tine mortis sa o demonstreze.

Deci...anunt important...cine vrea sa vizioneze un film cu si despre prostie e invitat la mine acasa...stau la usa si tai bilete, macar asa castig si eu ceva din asta. Cine are curajul?

Eu, pe de alta parte, ar trebui sa ma duc la magazin sa-mi cumpar o masca ca sa nu iau microbu din aer, pentru ca tin la piticii mei prea mult ca sa-i imbolnavesc cu VS.....si cateva kg de rabdare ca sa pot rezista eroic cat mai stau.

Zambiti fratilor! Vand bilete la film....

duminică, 24 octombrie 2010

in fond...BANII VORBESC! (pe bune!)


Daca Fat-Frumos sau Ileana Cosanzeana nu ar mai avea in posesie un cal alb sau un titlu de printesa oare tot asa de roz si "pana la adanci batraneti" ar merge lucrurile?
Mizez pe NU. Un mare nu!
Oricat de mult am vrea sa credem ca dragostea e desprinsa din povesti....ei bine nu...ea chiar trece prin stomac. Si asta e o realitate! Sa vad eu cat de multa dragoste nebuna ar exista intre doi oameni daca nu ar avea nici macar de o mamaliga... Din cauza banilor, mai bine zis a lipsei, apar tot felul de discutii, mai mult sau mai putin taioase si, inevitabil, la un moment dat iti dai seama ca nu e tocmai ok sa continui. Nu te poti opri in momentul ala sa te gandesti "bai, eu oare ce caut cu aici?".

Cand alegi pe cineva te gandesti "cum ar fi daca"...si daca asta pe care ti-l formezi tu in cap nu e foarte bun sau nu-ti asigura stabilitate, zici pas, next one. De cate ori nu am refuzat pe cineva pentru ca ni s-a parut ca nu e chiar ceea ce cautam. Si, daca suntem pusi sa definim exact ce cautam...s-ar putea sa gasim alte motive, motive mai calme, numai sa nu recunoastem cu voce tare ca da dom'le, banii chiar conteaza. Vorba cuiva....nu aduc ei fericirea dar o cumpara si o intretin. Ca exista si alte motive care conteaza nu neg, doar ca treaba asta cu uitatu in portofel se aplica in draci, mai ales in ultima vreme. Au trecut timpurile romantismului, traim int-o lume nebuna, fara timp, stresata si mereu in miscare...o lume in care banii cam fac legea iar puterea e la ea acasas.

Daca cineva tine sa ma contrazica, e liber sa o faca. Accept pareri...argumentate.

Seara/zi buna si nu uitati sa zambiti...daca stati incruntati, faceti riduri!

marți, 19 octombrie 2010

Cate un strop...


Azi, odata cu ploaia, am realizat ceva...toata lumea care te cunoaste ia o particica din tine... Cateodata nu realizezi asta...interactionezi pur si simplu si faci asta pentru ca asa ti se pare normal...fara sa ridici pretentii, fara sa ceri ceva. Doar ca se intampla sa vina furtuna din cand in cand....si, ca si furtuna, oamenii iti iau mai mult decat vrei tu sa dai...nu te poti revolta atunci...dar, cand iti lipseste acel ceva iti dai seama ca a plecat cu furtuna.
Toti oamenii pe care ajungi sa-i cunosti la un moment dat ajung sa fie ca un strop de ploaie...cade,uda si se usuca...ramane doar senzatia ca a fost acolo. Fiecare schimba ceva...

Vreau sa ma evapor odata cu ploaia...asa as fi in continua miscare...as putea fi una cu ploaia....as vedea lucruri noi,locuri noi,oameni noi....

sâmbătă, 25 septembrie 2010

The climb...



Nu ma omor dupa fatuca...dar cantecelu asta al ei imi da mai tot timpul o stare de buna dispozitie incredibila...Asa ca voila
Azi am ajuns la concluzia ca piticii mei sunt buni...deci ma ajuta sa mi mentin buna dispozitie si sa incerc chestii pe care acum un an nu le-as fi facut pentru ca eram mai stricta(sau nu aveam asa multi pitici!?)
Deci a inebunit wirless ul meu...ma gandesc sa mi injur ruterul,dar ce folos, ma enervez, ma incrunt si fac riduri. O sa si revina el singur, eu o sa-mi pastrez zambetul pentru ca am o stare buuna.
Asa...sa revin. Sfat pt mine si oricine mai citeste...nu lasa frica sa te opreasca din ceea ce vrei sa realizezi. Incearca tot timpul lucruri noi pentru ca iti ofera posibilitatea sa ineti ceva. Nu fa ceva doar pentru ca asa spun ceilalti, fa-oo pentru ca asa vrei tu sau pentru ca asa simti tu ca e bine pentru tine.
Gata...pentru moment :D

joi, 2 septembrie 2010

A venit toamna

A venit toamna, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.

Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.

Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.

A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.
A venit toamna, a venit, acopera-mi inima cu ceva
Cu umbra unui copac sau mai bine, sau mai bine cu umbra ta.

Ma tem ca n-am sa te mai vad uneori
Ca au sa-mi creasca aripi ascutite pana la nori
C-ai sa te-ascunzi intr-un ochi strain
Si el o sa se-nchida c-o frunza de pelin.

Si-atunci m-apropii de pietre si tac
Iau cuvintele si le-nec in mare
Suier luna si-o rasar si-o prefac
Intr-o dragoste mare.

(Nichita Stanescu)

duminică, 1 august 2010

Garfield again


Matza asta e geniala si fara blana portocalie :D
I love it!

duminică, 13 iunie 2010

Probleme in...programare

CLIENTUL INTREABA :

Acum un an am schimbat versiunea
Logodnica 7.0 cu Nevasta 1.0 si am observat ca programul a lansat o optiune subita Bebelus1.0 care ocupa mult spatiu pe hard. In instructiuni nu era nimic mentionat.

Pe de alta parte,
Nevasta 1.0 se autoinstaleaza in toate celelalte programe si se lanseaza automat cand deschid alta aplicatie, impiedicandu-i executia. Aplicatii ca Bere-intre-prieteni 10.3 , Duminica-la-fotbal 5.0 nu mai functioneaza.

Uneori apare un virus -
Soacra 1.0 , care blocheza sistemul sau face ca Nevasta 1.0 sa se comporte total haotic. Nu reusesc sa dezinstalez acest program si devine insuportabil mai ales cand incerc sa lansez aplicatia Duminica-de-dragoste 3.0 .

Se pare ca si alte fisiere sunt virusate. De ex.:
c:/Sex__sambata_dimineata.exe nu mai functioneaza deloc. Am vrut sa revin la programul anterior Logodnica 7.0 dar procesul de dezinstalare al programului actual, Nevasta 1.0 mi se pare complicat iar riscurile pt. sistem sunt mari mai ales pt. Bebelus 1.0 care chiar imi place.

Ma puteti ajuta? Un utilizator disperat.


RASPUNS:

Draga client,
Nemultumirea Dvs. este frecventa printre utilizatori dar ea se datoreaza unei greseli primare de conceptie: Multi utilizatori trec de la orice versiune
Logodnica X.0 la Nevasta 1.0 cu speranta falsa ca Nevasta 1.0 nu e decat un program de divertisment si utilitati. Dar e vorba de mult mai mult :Nevasta 1.0 e un Operating System complet creat ca sa controleze toate aplicatiile Dvs. E aproape imposibil sa dezinstalati Nevasta 1.0 si sa reveniti la Logodnica X.0 intrucat exista sisteme virusate care fac ca si acesta sa se comporte precum Nevasta 1.0 deci nu aveti nimic de castigat.

Aceeasi problema si cu
Soacra X.0 . Acesta e un program mai vechi din care deriva Nevasta 1.0 si comporta multe probleme de compatibilitate. Cu putin noroc, sfarseste prin a fi victima unui virus si dispare in cativa ani.

Unii utilizatori au incercat sa formateze tot modulul si sa instaleze programul
Iubita+Nevasta 2.0 dar asta le-a creat si mai mari probleme ( a se citi notita de prevenire " Pensie alimentara" si "Custodia copiilor "). Daca instalati Iubita 8.0 nu incercati sa treceti laNevasta 2.0 pt ca problemele vor fi chiar mai mari decat cele cu Nevasta 1.0 . Chiar daca exista si versiuni Nevasta 3.0 si Nevasta 4.0 , acestea sunt rezervate specialistilor si avand un pret ridicat nu le recomandam.

Daca sistemul cade, va recomandam
Celibat 1.0 dar ideal e sa pastrati Nevasta 1.0 si sa invatati programul cat mai bine posibil intrucat e foarte sensibil la anumite comenzi si reactioneaza rau la erori de instalare. Asadar, orice eroare aparuta va fi considerata ca provenind din partea Dvs. si trebuie sa vi-o asumati.
Va sfatuim sa activati aplicatiile
C:/Scuze/Scuze.exe .

Evitati utilizarea tastelor ESC si SUPPR care necesita ulterior
C:/Scuze /flori.exe. Pentru o mai buna utilizare, va sfatuim sa cumparati si pack-ul Bijuterii 3.0 , Vacante 5.1 .
Optiunile Da_draga_mea 2.7 si Ai_dreptate_iubire 4.5 sunt indispensabile.
Nu instalati sub nici o forma
Secretara_blonda_in_fusta_mini 2.0 , O_prietena 3.1 . Aceste programe sunt incompatibile cu Nevasta 1.0 si pot distruge sistemul.
Functia
c:/Sex__sambata_dimineata.exe se va activa odata cu c:/Colier_cu_diamante.exe .

duminică, 6 iunie 2010

Cuvinte

Oamenii sunt adesea neintelegatori, irationali si egoisti...
Iarta-i oricum!
Daca esti bun oamenii te pot acuza de egoism si i
ntentii ascunse...
Fii bun oricum!
Daca ai succes poti castiga prieteni falsi si dusmani adevarati...
Cauta succesul oricum!
Daca esti cinstit si sincer oamenii te pot insela...
Fii cinstit si sincer oricum!
Ceea ce construiesti in ani altii pot darama intr-o zi...
Construieste oricum!
Daca gasesti linistea si fericirea, oamenii pot fi gelosi...
Fii fericit oricum!
Binele pe care-l faci azi, oamenii il vor uita maine...
Fa bine oricum!
Da lumii tot ce ai mai bun si nu va fi niciodata de ajuns...
Da lumii tot ce ai mai bun oricum!
La urma urmei este intre tine si Dumnezeu,
N-a fost niciodata intre tine si oameni oricum.